برای دیدن جاهای دیدنی ماسوله، شهر مه آلود کوله بارتان را ببندید

جاهای دیدنی ماسوله راببینید
Spread the love

جاهای دیدنی ماسوله

اگر قصد سفر به ماسوله دارید قبل رفتن خوب است با جاهای دیدنی ماسوله، این شهر تاریخی و توریستی آشنا شوید. علاوه بر سایر جاهای دیدنی ماسوله، معماری شگفت انگیز و زیبای پلکانی شکل آن توریست های بسیاری را به سمت خود میکشد. از جمله جاهای دیدنی ماسوله میتوان به بازارچه، موزه مردم شناسی، بقعه عون بن علی، آبشار های زیبا و پارک جنگلی ماسوله اشاره کرد. شهر تاریخی ماسوله اقلیمی خوش آب و هوا و سرسبز، همراه با هوای معمولا مه آلود، تابستان‌ هایی خنک و زمستان‌هایی پر برف دارد. بومیان ماسوله اغلب از قوم تالش‌ها هستند.

جاهای دیدنی ماسوله

در گذشته راه ماسوله به خلخال شاهراه ارتباطی بین دو استان گیلان و استان آذربایجان بود که در چندین دهه گذشته با دخالت مستقیم سازمان حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی به تدریج این مسیر بسته شد و برای حفاظت از طبیعت بکر، جاهای دیدنی ماسوله، محیط زیست و میراث معنوی و همچنین جلوگیری از تخریب جنگل ها و منابع طبیعی ماسوله به سازمان حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی  استان گیلان سپرده شد. در ادامه به لیستی از جاهای دیدنی ماسوله اشاره میکنیم که اگر به ماسوله سفر میکنید حتما به آنها سری بزنید.

 

لیست جاهای دیدنی ماسوله

  • معماری و طبیعت زیبا و دلنشین ماسوله
  • رودخانه ی ماسوله رودخان
  • آبشارهای ماسوله
  • بازار ماسوله
  • بقعه عون بن علی
  • پارک جنگلی ماسوله

 

اولین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، معماری و طبیعت زیبا و دلنشین ماسوله

شهر ماسوله در ۱۳۵۴ هجری خورشیدی به فهرست آثار ملی وارد شده است. ماسوله ۵۵ کیلومتر از رشت و ۳۲ کیلومتر از فومن فاصله دارد و از شمال به ماسال، از غرب به خلخال و از جنوب همسایه طارم است. محلی که در گذشته اهالی ماسوله در آن ساکن بودند در ۵ کیلومتری غرب راه قدیمی ماسوله به خلخال است که کهنه ماسوله نام دارد و بناهای سنگی در آن خودنمایی می کنند. ویژگی شاخص این شهر بافت پلکانی شکل آن است. معماری خانه های ماسوله به شکل پلکان است به صورتی که هر یک روی دیگری قرار گرفته و پشت بام خانه پایینی، برای خانه بالایی نقش حیاط یا معبر کوچه را بازی می کند. تجربه دیدن طبیعت بکر و زیبا و هوای مطبوع مه آلود آن نیز خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی ماسوله، رودخانه ی ماسوله رودخان

دومین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، رودخانه ی ماسوله رودخان

رودخانه پر آبی که از ماسوله میگذرد ماسوله رودخان نام دارد، که از قله های مرتفعی مانند قله ی شاه معلم با ارتفاع حدود ۳۰۵۰  متر که در ارتفاعات ماسوله واقع شده اند سرچشمه میگیرد. در طول مسیر این رودخانه نیز آبشاری زیبایی نیز خواهید دید.

سومین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، آبشارهای ماسوله

آبشارهای ماسوله در پی سیل های سالهای اخیر تغییرات زیادی داشته اند اما همچنان مورد توجه توریست ها می باشند. این آبشارها در نقاط مختلف رودخانه به صورت پراکنده دیده می شوند. آبشار کوشم در پایین ترین نقطه دره جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این شهر واقع شده و ارتفاع آن حدودا ۳۰ متر است. مسیر رسیدن به این آبشار شیبی ملایم دارد و در مسیر رودخانه و خلاف جهت جریان آب است. پس از یک ساعت کوهنوردی و گذشتن از چندین آبشار بزرگ و کوچک در مسیر، در نهایت به آبشار کوشم خواهید رسید.

دیگر آبشارهای شناخته شده ماسوله آبشار لارچشمه، آبشار خرم بو یا خربو،آبشار ۲۰ متری ماسوله رودخان و آبشار توریشوم هستند.

چهارمین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، بازار ماسوله

جدا از دیدن دیگر جاهای دیدنی ماسوله، بالا رفتن از پله ها در ماسوله و گشت و گذار در بازارچه های آن که در کوچه پس کوچه های ماسوله قرا گرفته اند بسیار لذت بخش است. بازار چی ماسوله معروفترین بازار این شهر است که با بافتنی ها و صنایع دستی اهالی و مربا و ترشی های رنگارنگی که در آن پر شده است جذابیت خاصی دارد. مطمئن باشید گشت و گذار و نشستن در کافه های این بازار که چهار سطح دادر حسابی حالتان را خوب خواهد کرد.

جاهای دیدنی ماسوله، بازار ماسوله

پنجمین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، بقعه عون بن علی

از دیگر جاهای دیدنی ماسوله ، بقعه عون بن علی است. اگر به مکان های تاریخی علاقه مند هستید در کنار طبیعت گردی در ماسوله، دیدار این بقعه را از دست ندهید. بقعه عون بن علی که مدفن یکی از چند امامزاده این شهر می باشد که بر اساس شجره نامه های موجود پسر امام علی (ع) است. کنده کاری های سنگ قبر این بنا که به صورت هشت ضعلی بنا شده مربوط به سال ۹۶۹ هجری قمری است.

ششمین مورد از جاهای دیدنی ماسوله، پارک جنگلی ماسوله

پارک جنگلی ماسوله از جمله مکان های بکر این شهر است. هوای پاک و خنک پارک جنگلی ماسوله حال هر کسی را خوب می کند. این پارک در ۳۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی فومن قرار دارد که با مساحت ۲۴۰۰ هکتاری خود یکی بزرگترین پارک جنگلی های این منطقه به حساب می آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *