۱۷ مورد از جاهای دیدنی اصفهان زیباترین شهر ایران

مسجد امام یکی از مکان های دیدنی شهر اصفهان
Spread the love

اصفهان زیباترین شهر ایران

اصفهان یکی از شهرهای مرکزی ایران و جزو کلانشهرای ایران محسوب می شود. به جرات می توان گفت که اصفهان زیباترین شهر ایران می باشد. جاذبه های گردشگری شهر اصفهان نه تنها در ایران، بلکه در سطح دنیا شناخته شده است و همه ساله گردشگران خارجی و داخلی زیادی برای بازدید از این شهر اقدام می نمایند.

 

در این مطلب می خواهیم به صورت خلاصه در مورد جاهای دیدنی اصفهان با آدرس مطالبی داشته باشیم. برای دیدن عکس از جاهای دیدنی اصفهان، به ادامه مطالب توجه فرمایید:

– میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان زیباترین شهر ایران

یکی از باشکوه ترین و زیباترین مکان های دیدنی شهر اصفهان، میدان نقش جهان می باشد. این میدان در دوران شاه عباس اول ساخته شده و قلب اصفهان محسوب می شود. این میدان تاریخی دارای مکان های دیدنی زیادی است که سر در قیصریه، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله ، عمارت عالی قاپو و مغازه های اطراف میدان، از جمله این دیدنی ها هستند. در مغازه های اطراف این میدان، سوغات و صنایع دستی اصفهان به فروش می رسد که دیدن آنها، لذت قدم زدن در کنار حوض آبی وسط میدان را دو چندان می کند.

– کاخ عالی قاپو

عکس از جاهای دیدنی اصفهان کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو (به معنی درگاه بلند) در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد و به خاطر اتاق موسیقی شگفت انگیزش معروف است. این بنای باشکوه در شش طبقه و در قرن یازدهم و به صورت هم زمان با مسجد شیخ لطف الله بنا شده است و در واقع در ورودی دولت صفوی و شاه عباس بوده است.

مقاله جالب جاهای دیدنی ایران در پاییز را از دست ندهید.

در این کاخ، شاه عباس صفوی با سفیران و بزرگان کشور ملاقات می کرد و هر طبقه از کاخ، توسط پله های مارپیچ به طبقه دیگر راه پیدا می کند. کاخ عالی قاپو، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان و در تالار موسیقی آن، گچ بری های اتاق به گونه ای است که باعث زیباتر شنیده شدن صدای موسیقی و آهنگ می شود.

– مسجد شیخ لطف الله

عکس از جاهای دیدنی اصفهان مسجد شیخ لطف الله

از دیگر مکان های دیدنی شهر اصفهان مسجد شیخ لطف الله می باشد. این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی می باشد. این مسجد با یک گنبد مدور و بدون مناره، جزو مساجد منحصر به فرد و تاریخی ایران است. علت خاص بودن این مسجد، نداشتن مناره و صحن ورودی می باشد در عوض، این مسجد دارای یک رواق کاشی کاری شده بسیار زیبا است که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

– مسجد امام

مسجد امام یکی از مکان های دیدنی شهر اصفهان

مسجد امام که در قدیم مسجد شاه نام داشت، از دیگر جاذبه های گردشگری شهر اصفهان می باشد که در قرن یازدهم ساخته شده و از نظر کاشی کاری و معماری ایرانی حائز اهمیت است. این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد.

– بازار قیصریه

بازار قیصریه یکی از مکان های دیدنی شهر اصفهان

یکی دیگر از جاهای تاریخی و گردشگری اصفهان، سر در و بازار قدیمی قیصریه می باشد. در این بازار، انواع صنایع دستی و هنرس شهر اصفهان به فروش می رسد و از سال ۱۳۱۷ جزو آثار ملی ایران ثبت گردیده است. شما در کنار گشت و گذار در کنار میدان نقش جهان، با سر زدن به بازار قیصریه و خرید از آنجا، خاطرات خوبی از سفر به شهر اصفهان خواهید ساخت.

مقاله جالب جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را از دست ندهید.

– کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون یکی از مکان های دیدنی شهر اصفهان

کاخ چهل ستون که طبق کتیبه ها و متون تاریخی به عنوان مبارک ترین بنا نام گذاری شده است، یکی از با شکوه ترین جاهای دیدنی اصفهان می باشد که در غرب میدان نقش جهان و در خیابان چهار باغ قرار دارد.
در جلوی این کاخ، یک استخر بنا شده است که به دلیل انعکاس عکس ستون های کاخ در آن، به چهل ستون معروف شده است. البته عدد چهل در ادبیات گذشته زبان فارسی، بیانگر عظمت و بسیاری یک چیز بود. معماری این کاخ، تلفیقی از معماری ایرانی و معماری فرنگی می باشد و در دیوارهای داخلی کاخ، از نقوش مینیاتوری متعددی استفاده شده است.
در زمان صفویه، از کاخ چهل ستون برای برگزاری مراسم ها و جشن های مختلف استفاده می شد. این کاخ دارای یک ایوان می باشد که توسط ۱۸ ستون چوبی و ۴ ستون سنگی نگهداری می شود. به شما پیشنهاد می کنیم در صورت مسافت به اصفهان، حتما از این بنای باشکوه دیدن فرمایید.

– عمارت هشت بهشت

عمارت بهشت جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

عمارت هشت بهشت یکی از جالب ترین بناهای تاریخی و زیبای شهر اصفهان است که به صورت هشت پهلو ساخته شده است. نماد عدد ۸ علاوه بر بنای کلی، در آجرها، اتاق ها و حوض محوطه عمارت نیز قابل مشاهده است. این عمارت یکی از زیباترین کاخ های دنیاست که در دو طبقه و در نهایت مهارت و استادی ساخته شده است. تمام تزئینات موجود در گچ بری ها و نقاشی های ساختمان، به صورت خارق العاده ای با یکدیگر هماهنگ هستند.

مقاله جالب بهترین مکان برای مسافرت در زمستان  را از دست ندهید.

شما برای بازدید از این عمارت در شهر اصفهان، می توانید به آدرس خیابان چهار باغ، رو به روی خیابان شیخ بهایی مراجعه نمایید.

– مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

مدرسه چهار باغ که امروزه به حوزه علمیه امام صادق (ع) معروف است، یکی دیگر از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی شهر اصفهان می باشد که با عناوینی چون مدرسه سلطان حسین و مدرسه مادر شاه نیز شناخته می شود. این مدرسه با گچ بری ها و کاشی کاری های زیبا و منحصر به فردی که دارد، به یکی از زیباترین مراکز علمی و آموزشی کشور تبدیل شده است.
مدرسه چهار باغ آخرین بنایی است که توسط صفویان ساخته شده است و در ضلع شرقی خیابان چهار باغ قرار دارد.

– سی و سه پل

سی و سه پل از جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

یکی دیگر از نماد های این شهر و از پربازدید ترین جاهای دیدنی اصفهان، سی و سه پل می باشد. سی و سه پل که به پل جلفا و پل الله وردی خان نیز معروف است، بر روی زاینده رود قرار داردو نمادی از آناهیتا می باشد. این پل نیز در دوران صفویان ساخته شده است و از قدیم، محل جشن هایی چون آب ریزان و مراسماتی مانند خاج شویان می باشد.
این پل، توجه معماران و مهندسان خارجی را نیز به خود جلب کرده است و بسیاری از شخصیت های معروف مهندسی به تحسین و تمجید این پل پرداخته اند.
برای دسترسی به سی و سه پل در اصفهان، کافیست به خیابان انقلاب و کنار زاینده رود مراجعه فرمایید.

– پل خواجو

عکس از جاهای دیدنی اصفهان پل خواجو

از دیگر پل های زیبای شهر اصفهان، پل خواجو می باشد که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این پل، به پل بابا رکن الدیننیز معروف است و در گذشته از آن برای تنظیم آب رود استفاده می شد. پل خواجو که از پل های بسیار زیبا اصفهان به حساب می آید، در سال ۱۳۱۰ جزو آثار ملی ثبت شده و دارای معماری و تقارن منحصر به فردی می باشد.

مقاله جالب در پاییز به کجا سفر کنیم  را از دست ندهید.

در مرکز پل، بنایی دو طبقه برای استراحت شاه و خانواده اش ساخته شده است که دارای تزئینات و گچ بری های زیبایی می باشد.

– پل چوبی

عکس از جاهای دیدنی اصفهان پل چوبی

این پل در گذشته وسیله ای برای ارتباط باغات سلطنتی بود و فقط خاندان سلطنتی و اشراف زادگان اجازه عبور از آن را داشتند.

– پل شهرستان

پل شهرستان از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

به عقیده بسیاری از تاریخ دانان، پل شهرستان قدیمی ترین پل شهر اصفهان می باشد که در دوران ساسانیان بنا نهاده شده است. این پل در ناحیه جی قدیم و در چهار کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. اطراف این پل دارای باغات فراوانی است.

– منار جنبان

منار جنبان از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان، منار جنبان می باشد که علی رغم استحکام و عظمتی که دارد، در جای خود تکان می خورد. این بنا در دوران ایلخانی ساخته شده و جزو آثار ملی ایران به حساب می آید. دیوارهای این بنا با کاشی های آبی رنگ و ستاره ای شکل کاشی کاری شده است که بسیار چشم نواز به نظر می آید.

مقاله جالب زیباترین شهر شمال ایران  را از دست ندهید.

در این بنا، عارف بزرگی به نام عمو عبدالله کارلادانی دفن شده است. پهنای این مناره ها ۹ و ارتفاع آنها ۱۷ متر است که در کیلومتر شش کیلومتری جاده اصفهان به نجف آباد قرار دارد.

– کلیسا و موزه وانک

کلیسا و موزه وانک از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

یکی از بی نظیر ترین جاهای دیدنی اصفهان که همتایی در هیچ جای جهان ندارد، کلیسا وانک می باشد. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم و به منظور بهره مندی مردم مسیحی شهر از آن، ساخته شده است.
این کلیسا در محله جلفا اصفهان قرار دارد و ترکیبی از معماری اسلامی ارمنی می باشد که در کنار ویژگی های کلیسا، یک گنبد نیز دارا می باشد. معماری این کلیسا به همراه نقاشی ها و تزئینات داخلی آن مکانی ایده آل و زیبا برای گردش می باشد.
این مجموعه علاوه بر معماری ساختمانی، دارای موزه ای با آثار تفیس نیز می باشد که هر کدام از اشیا دارای ارزش تاریخی فراوانی هستند. از معروف ترین این آثار، تار مویی است که بر روی آن جمله ای از تورات نوشته شده است و با ذره بین قابل مشاهده می باشد.
برای بازدید از این اثر می توانید به چهارراه حکیم نظامی در اصفهان مراجعه فرمایید.

– آتشکده

آتشکده اصفهان زیباترین شهر ایران

یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی شهر اصفهان، آتشکده نام دارد که در هشت کیلومتری غرب این شهر قرار دارد. برخی از متخصصان، قدمت این بنا را به ۷۰۰۰ سال پیش نیز نسبت داده اند. بنای اصلی این اثر بر روی کوه آتشکده قرار دارد و از بناهای دوران ساسانی می باشد. در دوران قبل از اسلام، یکی از محل های پرستش ایرانیان باستان، همین آتشکده بوده است. این بنای تاریخی با منظره ای زیبا و قدمتی فوق العاده زیاد، می تواند مقصد گردشگری مناسبی برای شما باشد.

– باغ پرندگان

عکس از جاهای دیدنی اصفهان باغ پرندگان

یکی از مکان های تفریحی خانوادگی در کنار زاینده رود اصفهان، باغ پرندگان می باشد. طراحی این باغ به گونه ای است که در آن از بیش از ۱۴۰ گونه پرنده نگه داری می شود. در این باغ، شما می توانید انودع برکه، صخره، قفس های فلزی و شیشه ای را مشاهده نمایید که با توجه به سبک زندگی و نیاز های مختلف پرندگان ساخته شده است. در این باغ همچنین فضایی طراحی شده است تا پرندگان بتوانند آزادانه در آنجا پرواز نمایند.
برای بازدید از باغ پرندگان به آدرس خیابان سهروردی – خیابان الفت مراجعه فرمایید.

– آکواریوم اصفهان

عکس از جاهای دیدنی اصفهان آکواریوم

یکی از جاهای دیدنی مدرن و امروزی شهر اصفهان، آکواریوم اصفهان می باشد که در آن اولین تونل آبی ایران احداث شده است. در این تونل آبی، انواع ماهی های دریایی از جمله خرچنگ، کوسه، هشت پا و سایر ماهی ها نگه داری می شوند.
اگر در کنار آثار تاریخی شهر اصفهان، به دنبال تجربه ای متفاوت هستید، حتما از این پارک آبی نیز بازدید نمایید. آدرس آکواریوم اصفهان خیابان الفت پارک ناژوان می باشد.

اگر فکر می کنید مکان های دیدنی دیگری در اصفهان وجود دارد که به جذابیت سفر به زیباترین شهر ایران اضافه می کند لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید 

1 دیدگاه برای “۱۷ مورد از جاهای دیدنی اصفهان زیباترین شهر ایران

 1. فرزانه گفته:

  سلام
  اصفهان واقعا یکی از زیباترین شهرهای ایران هست
  و اصفهان نصف جهان که میگن برازنده این شهر هست
  عید امسال که من رفتم همه چی فوق العاده و دوست داشتنی بود
  کلی از مکان های تفریحی اصفهان لذت بردم
  کلا این شهر جاهای دیدنی زیاده داره که به هم دوستان توصیه می کنم حداقل یکبار به این شهر زیبا سر بزنن
  ممنون از پست خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *