لیستی از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر تبریز با تصاویری زیبا

سفر به تبریز
Spread the love

شهر تبریز  یکی از بزرگترین شهرهای ایران و پایتخت تاریخی کشورمان می باشد . جاهای دیدنی ، نقاط گردشگری و امکان مذهبی و تاریخی شهر زیبای تبریز آن را تبدیل به یک قطب گردشگری در کشور نموده است . آب و هوای تبریز کوهستانی است ولی سرسبز! در شهر تبریز جاذبه های گردشگری زیادی قرار دارد، از مناظر طبیعی فوق العاده گرفته تا اماکن تاریخی ، توریستی و مذهبی که تبریز را تبدیل به شهر اولین ها کرده است.

محتوا پنهان
1) جاهای دیدنی تبریز

این مقاله برای شما که قصد سفر به تبریز را دارید تهیه شده تا زیبایی های این شهر آشنا شوید و با بازدید از تصاویر مناطق دیدنی و تفریحی بتوانید سفر خیلی خوبی در این شهر داشته باشید.

جاهای دیدنی تبریز

مسجد جامع (از آثار تاریخی شهر تبریز):

مسجد جامع تبریز یکی از سازه های قدیمی و جاهای دیدنی شهر تبریز است. این مسجد از ابتدای احداثش، مسجد جامع شهر تبریز بوده است که در بعضی از کتاب‌های تاریخی به‌ آن «جامع کبیری» نیز گفته اند، و همچنین بازار بزرگ تبریز، دور تا دور آن شکل گرفته‌است که در ادامه از این بازار هم به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز یاد خواهیم کرد.

نام دیگر این مسجد تاریخی، مسجد جمعه است، مکان این بنا در انتهای بازار تبریز و ضلع جنوبی صحن مدرسهٔ طالبیّه و مابین مسجد حجت‌الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خاله اوغلی قرار گرفته است و به صراحت میتوان گفت که یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی تبریز محسوب میشود. تاریخ دقیق این بنا و نام اصلی و اوّلیّه آن معلوم نیست، عدّه‌ای این سازه را را از بناها و مساجد صدر اسلام می‌دانند. بعضی  دیگر این ابنیّه را به دوره سلجوقیان وصل میکنند.

مقاله جالب جاهای دیدنی کیش  را از دست ندهید.

مسجد کبود (از آثار تاریخی شهر تبریز) :

مسجد کبود یا این که مسجد جهانشاه نیز از سایر مسجدهای تاریخی و دیدنی تبریز است که مرتبط با روزگار قراقویونلوها در قرن نهم هجری است . مادام ژان دیولافوا , مهندس راه و ساختمان و باستان‌شناس اهل فرانسه که به همراه همسرش از سمت دولت فرانسه برای انجام جستوجوی باستان‌شناسی به کشور‌ایران مسافرت کرد در کتاب خویش از این مسجد با اسم «مسجد آبی رنگ تبریز فرانسوی»اسم برده‌است .

مسجد کبود با تنوع و نازکی کاشی‌کاری و گونه های خطوط به‌کاررفته در آن و به خصوص به جهت رنگ لاجوردی کاشی‌کاری‌های معرق آن به «فیروزهٔ اسلام» آوازه یافته‌است . سبک معماری این سازه به رویکرد آذری است . صحن بزرگ مسجد مربع صورت است که حوضی برای وضو در آن قرار داشت و شبستانهایی هم جهت پناهگاه مستضعفان , و درس تلاوت در آن وجود داشته‌اند .
بنای دارای اهمیت مسجد کبود بنایی آجری هست . این سازه دارنده گنبد حیاتی و گنبد جنوبی است که بر روی صحن بزرگ و صحن جنوبی کوچک‌تر واقع شده‌اند . سازه دارنده هفت گنبد کوچکتر می باشد که سقف شبستان‌های شرقی و غربی و محل ورود مسجد را پوشانده‌اند . در ساختمان گنبدهای مسجد کبود از هیچ سازه‌ای به کار گیری نشده‌است همین کار تجدید بنا گنبدها را با ایراد مواجه نموده‌بود چه معماران معاصر از چگونگی پباده سازی و ساخت گنبد سوای بنا مسجد دوراندیشی نداشتند .

خلل تجدید بنا عاقبت با طرح معلم معماران بنام حل شد و سازه مجدداً سوای استعمال از بنا نوسازی شوید . بنای مسجد دربرگیرنده صحن دارای اهمیت یا این که صحن بزرگ هست که به حالت مربع و در تحت گنبد مهم واقع شده است . بنای مسجد دربرگیرنده یک صحن کوچک هم میباشد که در نصیب جنوبی مسجد و تحت گنبدی کوچکتر واقع است .

در جنوبی‌ترین نصیب مسجد ( در جنوب صحن کوچک ) سردابه‌ای موجود هست با دو بقعه که در هنگام تجدید بنا مسجد کشف شده‌اند و تصور می شود این دو بقاع وابسته به جهانشاه و دخترش باشند . در ایوان مسجد در شمال و شرق رواق‌هایی موجود است که اخیراً به بقایایی مسجد افزوده شده‌اند .
کاشی‌کاری‌های تراس محل ورود مسجد که با کاشی‌کاری‌های معرق تزئین شده است , کتیبه‌ای دارااست به خط رقاع که به سال ۸۷۰  قمری  نصب شده است این کتیبه و دیگر کتیبه‌های سردر مسجد به سبک خط کوفی اند و خط نوشته آن ها توسط نعمت‌الله البواب خوشنویس قرن نهم هجری انجام شده است .

سرکاری و آنالیز بر ساخت مسجد با عزالدین بن ملک قاپوچی بوده‌است .  در دیوارهای شبستان کوچک سنگ‌های مرمر که آیه‌هایی از قرآن بر روی آن‌های حک شده است قرار دارا هستند .
از ستون‌های بنا شده در صحن دارای اهمیت مسجد راه‌پله‌هایی برای دسترسی به ایوان‌ها ناظر بر صحن دارای اهمیت موجود است . در مبنا ستون‌های مسجد محفظه‌های کوچکی وجود دارا هستند . گمان میشود از این محفظه‌ها برای جاکفشی نمازگزاران استعمال می‌شده‌است که امروزه سبک و معماری آن تغییر کرده شده‌است .

موزه آذربایجان (از مکان های دیدنی تبریز):

موزهٔ آذربایجانیکی از مهمترین موزه‌های کشور‌ایران است که در شهر تبریز و در مجاورت مسجد کبود قرار گرفته‌است . در‌این موزه که تحت عنوان دومی موزه باستان‌شناسی کشور‌ایران بعداز موزه ملی جمهوری اسلامی ایران شناخته می گردد , اثر ها تاریخی و هنری وابسته به برهه زمانی پیش از اسلام و دوران اسلامی به اکران نهاده شده‌اند . آندره گدار – باستان‌شناس فرانسوی – نقشهٔ تنظیمی بنای موزهٔ آذربایجان را با الهام از معماری محلی در آذربایجان جمهوری اسلامی ایران تنظیم نموده و اسماعیل دیباج – مدیریت وقت ادارهٔ فرهنگ و تمدن تبریز – آن را رسم نموده‌است . موزهٔ آذربایجان از ۳ تالار به متراژ ۸۰۰ متر مربع و تالار منحصر به فرد نمایش سکه‌ها و مهرهای تاریخی کشور‌ایران در طبقهٔ نخستین تشکیل یافته‌است .

موزه اذربایجان از آثار تاریخی شهر تبریز
موزه اذربایجان از آثار تاریخی شهر تبریز

در سال‌های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ نمایشگاهی از سکه‌های تاریخی تبریز در کتابخانهٔ تربیت برقرار شد . به‌دنبال همین نمایشگاه طرح تأسیس موزهٔ آذربایجان درین شهر مطرح شوید . با این وجود اجرای طرح بنای موزه آذربایجان مدت‌ها به درازا کشید . در‌این سال‌های اثر ها تاریخی و هنری همچنان در تبریز به اکران گذارده میشد

مقبره شعرا (آرامگاه شاعران، گورستان سرخاب):

یکی از  گورستانهای تاریخی تبریز مقبرهالشعرا  نام دارد که در محلهٔ سرخاب قرار دارد. مکان یا موقعیّت این مقبره در کنار تکیه حیدر در محل تقاطع خیابان‌های ثقهالاسلام و عارف و در شرق بقعه سید حمزه و آرامگاه قائم مقام و ملاباشی واقع شده است.

مقبرهالشعرا در گذشتگان با اسمهایی همچون قبرستان سرخاب ؛ حظیرهالشعرا، حظیرهالقضاه نام گذاری شده اند؛ اما در طی زمان و پدیده های طبیعی همانند سیل ، زلزله و غیره شکل آن را تغییر داده است.

مقبره شعرا از جاهای دیدنی شهر تبریز
مقبره شعرا از جاهای دیدنی شهر تبریز

بیش ازحدود ۴۰۰ شاعر، عارفان و مردان نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال قبل از حکیم اسدی طوسی گرفته تا استاد شهریار، در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.
از معروفترین افرادی که در مقبرهالشعرا آرامیده شده اند می‌توان به افراد اسدی طوسی ،خاقانی شروانی، ذوالفقار شروانی ،سید محمدحسین شهریار ،عزیز خان مکری ،شاهپور نیشابوری ،شکیبی تبریزی ،شمس‌الدین سجاسی ،ظهیر فاریابی ،قطران تبریزی ،سلمان ساوجی ،لسانی شیرازی ،مانی شیرازی ،مجیرالدین بیلقانی ،مغربی تبریزی ،همام تبریزی و … اشاره کرد.

مقاله جالب جاهای دیدنی قشم  را از دست ندهید.

موزه قاجار (از مکانهای دیدنی تبریز):

موزهٔ قاجار  ازدیگر موزه‌های شهر تبریز است که این موزه در محل خانهٔ امیرنظام گروسی و در ششگلان واقع شده است. موزهٔ قاجار در سال ۱۳۸۵ بعد از ترمیم و بازسازی، به‌طور کاملا رسمی شروع به کارکرد.

موزه قاجار یکی از مکان های دیدنی تبریز

خانه امیرنظام گروسی که در زمان ناصرالدین شاه و در دوره پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط خود او بنا شده‌است ، پس از ترمیم و بازسازی خانه با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی سازه به عنوان موزه قاجار به همگان معرفی شد. این موزه در حوالی مقبره الشعرا تبریز  قرار دارد.این مجموعه شامل چندین تالار است که به اختصار به آنها اشاره میکنیم:

تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم تالارهایی هستند که در طبقه اول واقع شده اند و تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس تالارهایی اند که در زیرزمین قرار دارند.

موزه شهرداری (از اماکن دیدنی تبریز):

موزه شهرداری تبریز هم از دیگر  موزه های شهر تبریزاست  که در طبقه زیرین ساختمان کاخ شهرداری تبریز قرار دارد. این موزه که به عنوان اولین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های کشور عزیزمان شناخته شده است، و شهرت جهانی آن بعد از کشور چین، جزء اولین موزه‌های شهرداری‌های جهان است. این موزه، در سال  ۱۳۸۶ شمسی و همزمان با صدمین سالگرد احداث اولین شهرداری ایران در تبریز و در وسعت ۸۰۰ متر مربع و با هزینه صدوده میلیون تومان شروع به کار کرده‌است.

 

موزه شهرداری هم همانند بقیه موزه ها، شامل تالارهای گوناگونی مانند: تالار دوربین‌های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، تالار حکمت و … است.

 

بازار بزرگ تبریز:

بازار تبریز بزرگ‌ترین و مهم ترین بازار سرپوشیده در تراز دنیا به‌شمار میرود که در شهر تبریز در کشور‌ایران واقع شده است . این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع , بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ دنیا است . بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ شمسی در فهرست ارثیه جهانی یونسکو به تثبیت رسیده‌است . این بازار از بازارچه‌ها دالان‌ها , تیمچه‌ها سراها و کاروانسراهای زیادی تشکیل یافته‌است .

 

در گذشته به دلیل  این که شهر تبریز بر سر چهارراه جادهٔ ابریشم قرار داشت و روزانه چندین هزارکاروان از کشورهای گوناگون آسیایی , اروپایی و آفریقایی از آن عبور میکرد , این شهر و بازار آن از رونق فراوانی برخورداربود.

خانه ثقه الاسلام شهید تبریز:

از دیگر مکانهای گردشگری تبریز خانه ثقهالاسلام است که زمان این سازه مربوط به زمان پهلوی است و آدرس این خانه : تبریز، خیابان چایکنار، پشت مخابرات است.

مسجد ثقه الاسلام از اماکن دیدنی تبریز
مسجد ثقه الاسلام از اماکن دیدنی تبریز

خانه مشروطه (از مکان های دیدنی تبریز):

از خانه های تاریخی و دیدنی تبریز ،خانهٔ مشروطه است و یکی‌از خانه‌های تاریخی و موزه‌های شهر تبریز است که توریستان مختلفی مشتاق دیدن آنند این خانه در محله راسته‌کوچه بنا شده و در ضلع غربی بازار تبریز قرار گرفته‌است . این سازه به سبک معماری دورهٔ قاجار تشکیل شده و ملک فردی مهدی کوزه‌کنانی بوده‌است . این سازه در مورخ ۲۱ مهر ۱۳۵۴ به شمارهٔ ۱۱۷۱ , در فهرست اثر ها ملی کشور ایران تثبیت شده و در سال ۱۳۶۷ شمسی به تملک رسیده‌است.

خانه مشروطه از نقاط دیدنی تبریز
خانه مشروطه از نقاط دیدنی تبریز

تندیس‌هایی از حسین خان باغبان , حاج علی دواچی , ثقهالاسلام تبریزی , حاج علی ختایی , هوارد باسکرویل , کربلایی علی موسیو , روضه خوان علی اصغر لیلاوایی , آخوند خراسانی , علی اکبر دهخدا و زینب پاشا ( فقط زن در صفوف مشروطه خواستار ) به هم پا مهرهای متعدد گروه‌های انقلابی از شی ءها تاریخی منزل مشروطه میباشند .

مقاله جالب مکان های گردشگری اصفهان را از دست ندهید.


ارگ تبریز: (ارگ علی‌شاه)

ارگ تبریز به بازمانده‌های تراس جنوبی ارگ علیشاه در شهر تبریز گفته‌می‌شود . بنای اولیه ارگ به سده هشتم هجری بازمی‌گردد که بنای پهناور ناتمامی با انگیزه نخستین تولید مسجد ساخته شد . در سال‌های آن‌گاه با به کار گیری از دیواره‌های ارثیه از بنای اول مسجد , قلعه‌ای نظامی به جای آن ساخته شد که سال ها تحت عنوان باروی نظامی و بخش جنوبی دیوار شهر گزینه به کارگیری قرار گرفته‌است . استعمال از این سازه تحت عنوان قلعه نظامی مخصوصا در زمانه قاجار تا آخر دولت خویش مختار مشهود بوده‌است . در حین حکمرانی سلسله قاجار با اضافه کردن پیوست‌های متعدد ازجمله کارگاه ریخته‌گری توپ , عمارت کلاه خارجی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی کامل شدن شد . بخش‌های بیشتر شده به دیوارهای اولیه در زمان پهلوی تخریب شد و بخش‌هایی هم در زمان بعد از انقلاب تخریب شوید .

 

امروزه فقط دیواره جنوبی ارگ پا بر جا مانده‌است که در ساعاتی از روز برای مشاهده عموم آزاد است . محوطه گوشه و کنار ارگ در دهه‌های بعداز انقلاب دستخوش تغییرات متعددی شد که برای احداث مصلی در لحاظ دریافت شد . در فضای پیرامون ارگ مسجد بزرگی بنام مصلی بزرگ تبریز سازه شده که جزو فضای دیداری ارگ را تهدید کرده . از این مصلی در مراسم متعدد مدنی و در روزهای آدینه برای برگزاری نماز آدینه به کار گیری می‌گردد وبه همین دلیل از دیگر مکانهای و جاذبه های گردشگری تبریز به حساب میآید.

مدرسه رشدیه:

مدرسهٔ رشدیه اسم مدرسه‌ای است که میرزا حسن رشدیه و حاج میرزا احمد استاد نخستین در تبریز تأسیس کردند . مدرسهٔ رشدیه دو‌مین مکتب به سبک نوین در کشور ایران بود .

بن‍ای اولیهٔ این مکتبخانه در سال ۱۳۰۵ قمری بوده که به دلیل تخریب آن  در س‍ال ۱۳۱۱ قمری , مدرسهٔ دیگری در کوی جبه‌خ‍انه ساخته شده است . این مکتب در س‍ال ۱۳۲۹ قمری به محل کنونی در خی‍اب‍ان ارتش جنوب‍ی و مج‍اورت بن‍ای ت‍اریخ‍یِ راس اوراق شمال غرب انتقال یافته است .

 

کویر قوم تپه:

قوم تپه هم جزء جاهای دیدنی تبریز تاریخی است و از دیدگاه زمانی مربوط به هزاره اول قبل از میلادمسیح است و از نظر مکانی در شهرستان ورزقان، بخش مرکزی، دهستان سینا، در حدود ۲ کیلومتری جنوب شرق روستای وردین قرار دارد.

کویر قوم تپه از زیبایی های شهر تبریز
کویر قوم تپه از زیبایی های شهر تبریز

موزه سنجشخانه سلماسی:

موزه سنجش در شهر تبریز در فضای خانهٔ سلماسی تأسیس شده است و از موزه های بسیار دیدنی تبریز است .
درین موزه گونه های ابزار توزین مثل ترازوهای زرگری , قپان‌های گران قدر میادین توشه , سنگ‌وزنه‌ها , پیمانه‌های نفتی , وسایل مرتبط با دانش نجوم نظیر اسطرلاب , ابزارهای سنجش مرتبط با دانش هواشناسی , قطب‌نماها و ساعت‌های مرتبط با سده‌های پیشین به اکران نهاده شده‌اند .همینطور یک تنهٔ درخت ۵ میلیون ساله وابسته به زمان پلیوسن از زمان زمین‌شناسی نوزیستی هم درین موزه حفظ می شود.

خانه سلماسی از مکان های دیدنی تبریز
خانه سلماسی از مکان های دیدنی تبریز

 

مقاله جالب بهترین مکان برای سفر در زمستان را از دست ندهید.

 

پارک مینیاتور (جزو زیبایی های شهر تبریز):

بوستان مینیاتور فضای بازی‌است که ساختمان‌ها و مدل‌های کوچک را معمولاً برای تماشای همگانی به نمایش گذاشته‌است . یک بوستان مینیاتوری ممکن‌است مدلِ صرفا یک شهر یا این که شهرک را داشته‌باشد که اکثر اوقات تحت عنوان یک مینی شهر ( شهر کوچک ) یا این که روستای دسته نامیده می گردد یا این که میتواند دربرگیرندهٔ تنی چند از مدل‌های متعدد باشد . این‌گونه پارک‌ها تحت عنوان جاذبه‌های توریسم , تفریحی و سرگرمی با امکانِ داشتن ریشه‌هایی در باغ‌های مینیاتوری ژاپن توسعه و گسترش یافته‌اند .

پارک مینیاتور از جاهای تفریحی تبریز
پارک مینیاتور از جاهای تفریحی تبریز

بخش اعظم نمونه‌های پارک‌های مینیاتور در فضاهای گشوده پباده سازی شده‌اند , ولی در سال‌های اخیر این تعریف و تمجید در زمینه‌های دسته مینیاتوری گسترده در باطن نیز توسعه و گسترش یافته‌است .

 

خانه استاد شهریار:

منزل معلم شهریار یا این که موزه مدرس شهریار مرتبط با عصر پهلوی دوم است و در تبریز , در محله مقصودیه شهر واقع شده این منزل در سال ۱۳۶۷ و بعداز درگذشت مدرس , از طرف شهرداری تبریز خریداری شده و هم‌اکنون پایین لحاظ این ارگان سازمان می گردد . خانه مدرس شهریار , در زیربنایی بالغ بر ۲۵۰ متر و مساحتی حدود ۲۴۱ متر در ۲ طبقه ساخته شده است .

خانه استاد شهریار از جاهای دیدنی تبریز
خانه استاد شهریار از جاهای دیدنی تبریز

بیش تر از ۵۰۰ قطعه از اثرها و هم وسایل فردی شهریار مشتمل بر کتاب , دستخط و گونه های یادبودها و هدایای داخلی و فرنگی به همراه اسباب و اثاث معاش این شعر سرا تبریزی در موزه به سناریو نهاده شده است .

پارک ائل گلی (یکی از بهترین جاهای دیدنی تبریز):

فرمانروا گُلی یا این که ائل گُلی یکی مهم ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده است . این مکان در حین آق‌قویونلوها ساخت شده و در دورهٔ صفویان توسعه و گسترش یافته‌است .

 

عمق دریاچهٔ ائل گلی۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می شود . همینطور شهربازی و هم غذاخوری و فست فود و کافی شاپ‌های زیادی در درون این گردشگاه موجود هست و دارنده هتل و مسافرخانه و دارنده محل کار جهانگردی فعال است . با احداث هتل پارس ایل گلی , این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است .

پیاده راه تربیت:

خیابان تربیت یکی‌از خیابان‌های کهن و دارای شهرت تبریز است که در راءس این شهر واقع شده‌است واز مسیر های بسیار لذت بخش تبریز است .مسیر  این خیابان از خیابان امام خمینی(ره) به سمت خیابان فردوسی و در امتداد محوطهٔ بازار تبریز از شمال تا جنوب ادامه دارد و هم اکنون توسط شهرداری تبریز به پیاده‌راه تربیت تبدیل شده‌است.

مسیر پیاده روی تربیت از زیبایی های شهر تبریز
مسیر پیاده روی تربیت از زیبایی های شهر تبریز

 این خیابان در پیشین , محل گذر مردمان شهر از محله ها نوبر , مقصودیه و چرنداب بوده و تحت عنوان روش الله بیگ، تا دوره دربندی در راستای بازارچه خیابان و پایگاه خوب قاپو از آن استفاده میشده است. همینطور راهی به بازار شیشه‌گرخانه و میدان هفت کچل بوده است که امروزه به چهارراه تربیت و فردوسی تبدیل شده‌است . در خیابان تربیت یکسری کوچه , همچون کوچهٔ پناهی و کوچه کرباسی واقع شده‌است که از این کوچه می‌توان به بازارچه کره‌نی‌خانه , خیابان ارتش شمالی و عرصه شهدا وصل شد.

جنگل ارسباران:

اَرَسباران یا قره داغناحیه کوهستانی بسیار وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی , که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌ شده است . محدوده ارسباران  از شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان , از سمت جنوب با شهر سراب ,  و از سمت غرب با شهر تبریز و شهرستان مرند محدود شده است. در سال ۱۹۷۶ , یونسکو ۷۲٬۴۶۰ هکتار از زمین ها ناحیه , را تحت عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره تثبیت کرد .

تعریف کلی یونسکو بدین قرار است , این ذخیره‌گاه زیست‌کره در کوهستان‌های قفقازی جمهوری اسلامی ایران نزدیک مرز  جمهوری آذربایجان و ارمنستان جای‌دارد . حیطه , با قرار به چنگ آوردن فی مابین بخشها خزری , قفقازی و مدیترانه‌ای , کوه‌هایی تا طول ۲۲۰۱ متر , علفزارهای آلپی , دشت‌های نیمه‌خشک , مراتع و جنگل‌ها , رودها و چشمه‌ها را مشتمل بر شده است . ارسباران محل زیست حدود ۲۳٬۵۰۰ کوچ‌نشین است که عموماً در بخش ها در بین شهری حیطه معاش می کنند .

جنگل ارسباران از جاهای تفریحی تبریز
جنگل ارسباران از جاهای تفریحی تبریز

فعالیت‌های اقتصادی در زیستگاه کشاورزی , دامداری , باغبانی , صنعت های دستی و توریسم را مشتمل بر میشود , ولی در بخش‌های شهری فعالیت‌های تجاری هم در جریان است.
معماری مستقر روستای کندوان در شهرستان اسکو معماری صخره‌ای است , این روستای هفت هزار ساله به باعث خصوصیت معماری صخره‌ای و بافت منحصر به فرد آن در فهرست اثر ها ملی مرزو بوم به تثبیت رسیده است.

عمارت شهرداری :

کاخ شهرداری تبریز یکی‌از بناهای قشنگ , مستحکم و جالب شهر تبریز است که تولید آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ شمسی در محل آرامستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با تحلیل مهندسان آلمانی و در حین سر کردگی شهرداری حاج‌ارفع‌الملک جلیلی و با دارایی ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال انجام شد کاخ شهرداری تبریز در مرکزی‌ترین نقطهٔ شهر تبریز و در عرصه شهرداری پاین شهر واقع شده است .
کاخ شهرداری تبریز از ابتدا ساخت تا به امروز , تحت عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استعمال قرار گرفته‌است و امروزه با تقسیم شهر تبریز به قریه ناحیه , این سازه تحت عنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز به حساب می‌آید

 

خانه پروین اعتصامی:

منزل پروین اعتصامی منزل فردی پروین اعتصامی شعر سرا معاصر در شهر تبریز است . این منزل مرتبط با زمان پهلوی اولیه است و در تبریز , خیابان عباسی , جنب مسجد میرآقا , کوچه ساوجبلاغی , پلاک ۶ واقع شده است.

پروین اعتصامی مکان های دیدنی تبریز
خانه پروین اعتصامی مکان های دیدنی تبریز

دانشکده معماری (دانشکده هنر معماری):

دانشکده هنر اسلامی تبریز یکی‌از دانشگاه‌های شهر تبریز که در راس دانشکده های استان آذربایجان شرقی است . این دانشکده , که او‌لین دانشکده تخصصی جمهوری اسلامی ایران در حوزه هنرهای اسلامی است , در مهرماه سال ۱۳۷۸ شمسی با قبول ۲۴۱ نفر دانش جو در رشته‌های تحصیلی پباده سازی صنعتی و گلیم بافت و معماری تأسیس شده و استارت به کار نمود مجموعهٔ فردوس دانش کده هنر اسلامی تبریز در ضلع جنوبی چهارراه حکیم نظامی و در محل کهن کارخانهٔ چرم‌سازی خسروی قرار گرفته‌است.

دانشکده معماری از دیدنیهای تبریز
دانشکده معماری از دیدنیهای تبریز

مساحت این شرکت ۳۶٬۰۰۰ متر مربع دربرگیرنده ۸ ساختمان سه‌طبقه و یک‌طبقه است . نوسازی مجموعهٔ بهشت از سال ۱۳۷۶ شمسی آغاز شده و در همین راستا ساختمان‌های فرسوده به آمفی‌تئاتر , ساختمان اداری , باشگاه ورزشی , منو باز و کتابخانه تغییرکاربری داده‌اند ; همینطور توربین‌ها و ژنراتورهایی که در بخش تأسیسات کارخانهٔ چرم‌سازی باقی‌مانده‌اند , تجدید بنا و تجدید بنا شده و به‌عنوان موزهٔ صنعتی گزینه به کار گیری قرار خواهند گرفت.

روستای کندوان (از جاذبه های گردشگری تبریز):

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای عالم است که‌این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده و آن را به یکی از مهمترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است . معماری زیبای روستای کندوان و روان بودن معاش مردمان در قالب بافت دیرین آن یک استثنا در عالم محسوب میشود . به دلیل آن که دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا ایالات متحده ( هر دو دارنده معماری صخره‌ای می باشند ) کسی معاش نمیکند.

در واقعیت آنچه به کندوان نام و نشان باستانی و تاریخی داده و آن را بسیار مشهور کرده است , وجود ۱۱۷ خانواده که در این روستا در حال زندگی کردنند و همچنین خانه های مسکونی داخل سنگ های مخروطی شکل صخره‌ سنگهاست . می‌توان بیان کرد وجه تسمیه کندوان به دلیل خانه‌های کندویی شکلی است که در دل این صخره‌های مخروطی شکل گرفته است .و باز هم بیان میکنم که همین شکل منحصر به فرد این روستاست که آن را به مهمترن مکانهای جذاب تبریز تبدیل کرده است.

– کلیسای مریم مقدس:

کلیسای مریم مقدس یکی‌از کلیساهای مسیحیان تبریز است . این کلیسا به جهت انکه ازنظر وسعت، وسیع ترین واز حیث قدمت،از قدیمیترین کلیساهای تبریز است ، مراسم بزرگ ملی مذهبی کلیسای حواری ارمنی درین کلیسا برگزار می گردد. مکان این کلیسا در منتها الیه خیابان شریعتی ،در نبش عرصه نماز واقع شده است و از دیگر جاهای دیدنی تبریز است که هر ساله گردشگران کاوش خو را به خود جذب کرده است.

گردشگری در کلیسای مریم مقدس تبریز
گردشگری در کلیسای مریم مقدس تبریز

روستای زنوزق:

روستای زنوزق  در دهستان زنوزق بخش مرکزی شهرستان مرند قراردارد و یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که . زنوزق از تاریخی‌ترین روستاهای پله‌پله کشور‌ایران است که در بین کوه‌ها محصور گشته است واز نظر شکل ساختاری شبیه ماسوله مازندران است و به همین جهت از مکان های دیدنی و توریست پسند تبریز به شمار میآید. این روستا خانه‌هایی دارد که میراثی از زمان صفوی است و همینطور گورستان این ده با سنگ قبرهای دیرینش ،نمودی از عمر طویل این روستاست .

روستای زنوزق از مناطق دیدنی تبریز
روستای زنوزق از مناطق دیدنی تبریز

همانطور که اشاره کردیم ،زنوزق یکی از روستاهای پله‌پله استان آذربایجان شرقی است که در کنار شهر زنوز در ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان مرند واقع است .این روستا از نظر تقسیمات کشوری، مرکز دهستان است که در فاصله حدود ۵/۱ کیلومتری از شهر زنوز واقع شده است و۶ روستای این دهستان را در بر میگرد. این روستا از نظر وضعیت طبیعی روستای  کاملا کوهستانی بوده و از حیطه چارچوب محدوده ؛از طرف شرق به کوه‌های سلطان سنجر، از سمت غرب به روستای درق ، از جنوب غربی به شهرستان زنوز  و در نهایت از سمت شمال به ناهمواری‌های اطراف روستا محدود میشود. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۶۷۰ متر است .

خانه علی مسیو:

زمان این خانه بسیار زیبا به دوره قاجار برمیگردد و آدرس دقیق این خانه : تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، پلاک ۵۰  است. و جزء مکانهای گردشگری تبریز به حساب می آید.

خانه علی مسیو از جاهای دیدنی شهر تبریز

– قبرستان تاریخی پینه شلوار:

گورستان شادباد مشایخ یا گورستان پینه‌شالوار، گورستانی قدیمی و تاریخی است که در نزدیکی روستای شادباد مشایخ، در سما جنوب شرقی شهر تبریز قراردارد.

قبرستان پینه شلوار از مکان های دیدنی تبریز
قبرستان پینه شلوار از مکان های دیدنی تبریز

این گورستان در کنار روستا در دامنه تپه‌ای نسبتاً بلند واقع شده است و تعدادی تخته سنگ در آنجا دیده میشود. جنس تمام تخته سنگ‌ها از سنگ کبود یا خارای سیاه است و روی این تخته سنگها ، اسامی و تاریخ هجرت صاحب قبر به خط کوفی حکاکی شده است. از نوشته های بعضی از قبرها میتوان فهمید که عده‌ای از مشایخ و عرفا و امرای تبریز بین قرن های ششم تا نهم هجری شمسی در این گورستان به مدفون شده‌اند

 

– خانه بهنام:

خانه بهنام (یا این که بهنام گنجه‌ای یا این که قدکی بنایی) مرتبط با سال‌های نهایی زمانه زندیان و سال‌های آغازین زمانه قاجار است و که تبریز , جای گرفته‌استخانه بهنام یکی‌از ساختمانهای تاریخی شهر تبریز است که در آخرها زمانه زندیان و اوایل روزگار قاجار , تحت عنوان یک منزل مسکونی ساخته شده است .

تصاویری از جاهای دیدنی خانه بهنام تبریز
تصاویری از جاهای دیدنی خانه بهنام تبریز

در طول پادشاهی ناصرالدین فرمانروا قاجار , این منزل ترمیم و با نقاشیهایی تزیین شد . این منزل مشتمل بر یک ساختمان اساسی ، تحت عنوان ساختمان قشلاقی و یک ساختمان کوچک تحت عنوان ساختمان ییلاقی است .در فصول مختلف سال از هرکدام ایوان ها استفاده میشده است و از همین حیث جزء جاهای دیدنی تبریز است.

– رشته کوه عینالی(عون بن علی):

عون بن علی که (عینالی و عینال–زینال) هم خوانده میشود , کوه و آرامگاهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب در شمال شهر تبریز است . از زبان تاورنیه(جهانگرد و بازرگان معروف فرانسوی ) در سفرنامهٔ خویش به تبریز پیش از ورود اسلام به کشور‌ایران نوشته که در محل کنونی آرامگاه عون بن علی ، آتشکده و عبادتگاهی بوده که بعد از ورود اسلام به ایران به یک زیارتگاه تبدیل شده است .

 

بعداز قرن دهم هجری ، یک کدام از تکایای درویشان نعمت‌الهی در محل فعلی آرامگاه عون بن علی بوده‌است. این رشته کوه از مکان های تفریحی و گردشگری تبریز است که توریستان داخلی و خارجی را به سمت خود کشانده است.

برای دسترسی به لینک های کوتاه مکان های دیدنی تبریز می توانید کلیک کنید:

 در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان شما را با تمام جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شهر بسیار زیبای تاریخی تبریز همراه با تصاویر آشنا کنیم. لطفا اگر تجربه لذت بخشی از این مناطق دیدنی تبریز داشته اید و یا پیشنهادی برای نقاط تفریحی که در این مقاله ذکر نشده دارید با ما به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه برای “لیستی از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر تبریز با تصاویری زیبا

  1. صبا گفته:

    واقعا جای دارد که یک تشکر ویژه بابت این همه اطلاعات مفید و کامل از ادمین عزیز این سایت داشته باشم. ممنوووووونم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *